بررسی انواع مختلف واحد های اقتصادی

واحد های اقتصادی، سازمان های جدا و متمایزی هستند که تعداد آن ها در جامعه بی شمار است. بانک ها، واحد های صنفی، موسسات آموزشی و سازمان های دولتی و انواع شرکت ها از جمله واحد های اقتصادی به حساب می آیند.

دو دسته اصلی واحد های اقتصادی

واحد های اقتصادی به دو دسته ی کلی زیر تقسیم می شوند:

  • واحد های انتفاعی، که به قصد انتفاع توسط یک شخص یا گروهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی تشکیل می شوند و به فعالیت می پردازند.
  • واحد های غیر انتفاعی، که بدون قصد انتفاع توسط یک شخص یا گروهی از اشخاص حقیقی یا حقوقی در جهتپیشبرد هدف هایی که در مجموع در راستای منافع جامعه است تشکیل می شود و به فعالیت می پردازد.

فعالیت واحد های انتفاعی

واحد های انتفاعی از لحاظ نوع فعالیت و براساس قوانین ایران به دو دسته ی کلی زیر تقسیم می شوند:

  • واحد های تجاری انتفاعی: اشخاص و موسساتی هستند که به قصد تحصیل سود به عملیات تجاری اشتغال دارند. مانند تجار و انواع شرکت ها
  • واحد های غیر تجاری انتفاعی: اشخاص و موسساتی هستند که به قصد تحصیل سود به عملیات غیر تجاری اشتغال دارند. مانند دفاتر حقوقی و موسسات حسابرسی

انواع مختلف واحد های اقتصادی (تقسیم بندی ها و فعالیت ها)نحوه تشکیل واحد های انتفاعی

واحد های انتفاعی در ایران از لحاظ طرز تشکیل به چهار دسته کلی زیر تقسیم می شوند:

  • موسسات انفرادی(مانند: تجار، واحد های صنفی و پیشه وران)
  • شرکت های ضمانتی (مانند: شرکت های تضامنی، نسبی و مختلط)
  • شرکت های سرمایه ای (مانند: شرکت های سهامی با مسئولیت محدود و دولتی)
  • موسسات انتفاعی غیر تجاری (مانند: دفاتر حقوقی، موسسات حسابرسی و کلینیک های پزشکی)

تقسیم بندی موسسات انتفاعی براساس نوع فعالیت واحد ها

موسسات انتفاعی بر حسب نوع فعالیت هایی که به آن اشتغال دارند، می توان به ترتیب زیر طبقه بندی کرد:

انواع مختلف واحد های اقتصادی (تقسیم بندی ها و فعالیت ها)موسسات خدماتی (Service enterprises): موسساتی هستند که خدماتی را به مشتریان عرضه و در ازای آن کارمزد یا حقه الزحمه دریافت می کنند، مانند بانک ها، تعمیرگاه ها، توقف گاه ها، هتل ها، سرخانه ها، بنگاه های باربری و مسافربری و نظایر آن ها. موسساتی که توسط صاحبان حرفه های تخصصی مانند پزشکان، مهندسان، حسابداران و کلا سایر متخصصین برای انجام خدمات حرفه ای تشکیل و اداره می شوند نیز در شمار موسسات خدماتی طبقه بندی می گردند.

موسسات تولیدی و یا صنعتی(enterprises Manufacturing ): موسساتی هستند که انواع فراورده ها و کالاهای با دوام یا مصرفی را معمولا با به کار گرفتن سرمایه و نیروی انسانی ماهر و با استفاده از ابزار ها، ماشین آلات و تاسیسات می سازند یا تولید می کنند و آن ها را مستقیما و یا از طریق شبکه های توزیع به فروش می رسانند. مانند: کارخانه ها، کارگاه ها، نیروگاه ها و نظایر آن ها.

موسسات بازرگانی(Trading enterprises): موسساتی هستند که به خرید و فروش انواع مواد خام، محصولات کشاورزی و کالاهای ساخته شده اشتغال دارند. مانند تجارتخانه ها، کسبه، فروشگاه ها، موسسات و شرکت های تجارتی.

به طوری که ملاحظه می شود، فعالیت اصلی موسسات بازرگانی، خرید انواع فراورده ها و کالا از تولیدکنندگان و عرضه آن به خریداران است. این گونه موسسات معمولا در شکل و محتوای کالاهایی که خریداری و به فروش می رسانند ( به غیر از بسته بندی و نظایر آن ) تغییری نمی دهند، بلکه کالاها را خریداری، حمل، انبار و در محل و موقع مناسب به مشتریان عرضه می کنند.

انواع مختلف واحد های اقتصادی (تقسیم بندی ها و فعالیت ها)ارتباط با مشتریان در موسسات بازرگانی

موسسات بازرگانی از لحاظ ارتباط با انواع مشتریان و چگونگی عملیات فروش به دو دسته زیر طبقه بندی می شود:

عمده فروشان (Wholesalers): افراد و موسساتی هستند که معمولا انواع فراورده های و کالاها را به طور عمده از تولید کنندگان خریداری می کنند و به خرده فروشان و مصرف کنندگان عمده (مانند: بیمارستان ها، هتل ها و سازمان ها) و گاه به عنوان مواد اولیه یا کالای واسطه به تولیدکنندگان دیگر می فروشند.

خرده فروشان (Retailers): افراد و موسساتی که کالا های با دوم یا مصرفی و انواع دیگر فراورده ها را از عمده فروشان و یا مستقیما از موسسات تولیدی خریداری و معمولا به مصرف کنندگان نهایی می فروشند. تعاونی های مصرف را هم می توان در شمار موسسات خرده فروشی طبقه بندی کرد.

در جمع بندی مطالب گفته شده ملاحظه می شود که رابطه بین موسسات خدماتی و مشتریان معمولا مستقیم و بدون واسطه است، حال آنکه موسسات بازرگانی واسطه انتقال و عرضه کالا از تولید کننده به مصرف کننده  هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *