فلسفه سیاسی انقلاب اکتبر روسیه

فلسفه سیاسی
انقلاب اکتبر روسیه

■ ما از انقلاب اکتبر 1917 روسیه صحبت می کنیم ، اما در حقیقت در روسیه دو انقلاب به وقوع پیوست . اولین انقلاب در فوریه 1917 و پس از استعفای تزار یا همان نیکلای دوم اتفاق افتاد که طی آن ، تزار با تشکیل یک مجلس روسی و یا دوما موافقت کرد . در نتیجه کمیته دولتی موقت برای اداره امور کشور تشکیل شد.
■ در پی انقلاب فوریه ، لنین و رفقایش در زوریخ ، مخفیانه با آلمانی ها توافق کردند و مجوز عبور از آلمان را برای بازگشت به روسیه گرفتند . لنین بلافاصله پس از ورود به روسیه با پشتیبانی پیروانش که خود را بلشویک (به زبان روسی به معنای “اکثریت”) می خواندند درخواست انحلال دولت موقت را سر دادند .
■ یک ژنرال پیر و عبوس دوران تزار به نام کورنیلوف به این نتیجه رسید که آنچه روسیه نیاز دارد نظم و انظباط به شیوه قدیمی آن است و آماده شد تا برای اداره امور پایتخت به آنجا برود تا ببیند کدام بلشویک جرئت قد علم کردن دارد .
در اکتبر 1917 ، همزمان با شورش و نارضایتی مردم از فقر و گرسنگی، دولت موقت از ترس زیر تخت پنهان شده بود و گارد سرخ بلشویک ها که به حالت آماده باش در آمده بود ، آنچنان تبلیغی علیه مردان کورنیلوف به راه انداخت که همگی به خانه هایشان بازگشتند . بحران پایان یافت و بلشویک ها به قهرمان تبدیل شدند و لنین اندیشید که حالا وقت به دست گرفتن قدرت است .
لنین قبل از گذار مستقیم به انقلاب و دیکتاتوری پرولتاریا ، مدت کوتاهی مثلا یک آخر هفته را برای مرحله ی کاپیتالیسم کافی می دید او این برداشت جدید از نظریه مارکسیسم را مارکسیسم لنینیسم نامید . تروتسکی نقشه یک کودتا را کشید و گارد سرخ بلشویک ها با یورش به مقر فرماندهی دولت موقت در کاخ زمستانه ، همه وزیران آن را بازداشت کردند .

■ بلشویک ها در بامداد 17 ژوئیه 1918 ، آخرین تزار روسیه را به همراه همسر ، تنها پسرش الکسی و چهار دخترش در یکاترینبورگ تیر باران کردند تا پرونده آخرین تزار یا رومانوف ها برای همیشه بسته شود .

■ لنین پس از بدست گرفتن قدرت ، یک سری جنگ داخلی در برابر سفید ها که مرکب از افراد ضد انقلابی و کسانی که مخالف حکومت بلشویک ها بودند نیز پیش روی خود دید تا اینکه در سال 1922 روسیه نام خود را به اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی تغییر داد تا اولین کشوری در جهان باشد که آرمان های کارل ماکس تا حدودی در آن متبلور شده باشد .

#تاریخ_قرن_بیستم
#شون_لنگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *