فلسفه سیاسی کمونیسم

فلسفه سیاسی

کمونیسم

از سال 1938 تا 1946 رهبری حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی دست به پاک سازی گسترده ای زد که اصطلاحا به دوره پاک سازی بزرگ یا دهشت عظیم شهرت یافته است . در خلال سال های مذکور مقامات حزب کمونیست و دولت شوروی در سطح گسترده ای پاک سازی شدند ، روستاییان و فرماندهان ارتش سرخ سرکوب گردیدند و پلیس مخفی شوروی به بهانه کوچک ترین رفتار مشکوک دست به بازداشت ، شکنجه و اعدام فوری چهره های معروف سیاسی ، فرهنگی ، نظامی و حتی افراد عادی جامعه زد .
در این دوره وحشت و سرکوب حتی اقلیت های قومی شوروی ، خاصه لهستانی تبارها نیز از سرکوب و اعدام در امان نماندند . به خصوص در سالهای 1937 و 1938 و به دستور مستقیم استالین صدها هزار نفر به انواع اتهام های سیاسی شامل جاسوسی ، خرابکاری ، کارشکنی ، تبلیغات ضد کمونیستی ، تحریک مردم به قیام عمومی و توطئه برای اقدام به کودتای نظامی بازداشت و بلافاصله تیرباران یا به اردوگاه های مخوف کار اجباری معروف به #گولاک# فرستاده شدند .

بسیاری از زندانیان این اردوگاه ها دراثر گرسنگی ، بیماری ، سرما و خستگی مفرط ناشی از بیگاری سنگین جان باختند . برخی تاریخ پژوهان پس از مطالعه اسنادی که بعد از فروپاشی نظام کمونیستی از طبقه بندی محرمانه خارج شد ادعا کرده اند که حدود 1 درصد از کل جمعیت اتحاد شوروی در همین دوره کوتاه قربانی شده اند . اما از فردای پیروزی انقلاب اکتبر ، این لنین بود که سیاست وحشت آفرینی را در تمام سطوح جامعه جدید کمونیستی کشورش به اجرا درآورد . او با توسل به سرکوب شدید کسانی که با نظام بلشویکی همدل نمی دانست می کوشید زمام امور را در دستان خود نگه دارد و به قدری در این کار افراط کرد که دوسال نخست حکومت تازه تاسیس بلشویکی به دوره وحشت سرخ مشهور شد .

در سال 1917 و بلافاصله پس از آنکه بلشویک ها تحت رهبری لنین در شهر های پتروگراد و مسکو ، قدرت را در دست گرفتند به قتل عام ، شکنجه و سرکوب برنامه ریزی شده ی مخالفان خود روی آوردند. تخمین های متفاوتی در مورد آمار قربانیان دوره ی وحشت سرخ زده شده ؛ برخی مورخان معتقدند که بین 50 و 150 هزار نفر در این دوره به قتل رسیده اند و برخی دیگر این آمار را تا 1.5 میلیون نفر نیز دانسته اند و
بدین گونه ، کمونیسم برخاسته از آرمانهای مارکسیسم در تاریخ فاجعه آفرین شد .

#فلسفه_سیاسی
#مارتین_کوهن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *